آموزش

نکات طلایی انتخاب و خرید گلدان

در هنگام انتخاب گیاهان آپارتمانی مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، انتخاب گلدان مناسب است. زیرا زیبایی یک گل با طراوت زمانی به چشم می‌آید که در یک گلدان مناسب قرار گرفته باشد. در واقع گلدان مانند یک لباس است که هم باعث تکمیل شدن زیبایی‌های ظاهری گیاه می‌شود و هم با محافظت از آن بستر رشد گیاه را فراهم می‌کند.

در هنگام خرید گلدان باید در انتخاب اندازه، شکل، جنس و زهکشی آن بسیار دقت کنید. زیرا هر یک از فاکتورها روی چگونگی رشد گیاه، خشک شدن سریع خاک و عملکرد ریشه‌ها تاثیر می‌گذارد. برای نگهداری گیاهان آپارتمانی بیشتر از گلدان پلاستیکی، گلدان سرامیکی و گلدان سفالی استفاده می‌شود. در این مطلب درباره مزایا و معایب هر یک از این گلدان‌ها و همچنین نکات خرید گلدان مناسب صحبت می‌کنیم.

گلدان پلاستیکی : این گلدان‌ها بسیار سبک و ارزان هستند. بیشتر گیاهان در گلدان‌های پلاستیکی فروخته می‌شوند. گلدان‌های پلاستیکی برای کاشت بذر و تکثر گیاه بسیار مناسب هستند. از لحاظ رنگ، اندازه و شکل هم تنوع بسیار زیادی دارند. میزان نگهداشت آب در گلدان پلاستیکی زیاد است، به همین خاطر برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه باید سوارخ‌های کف گلدان به اندازه باشد، تا زهکشی به خوبی انجام شود.

 

گلدان سرامیکی: گلدان‌های سرامیکی ظاهر بسیار زیبا و جذابی دارند. از لحاظ رنگ و شکل مانند گلدان‌های پلاستیکی بسیار متنوع هستند. مهم‌ترین مشخصه این گلدان‌ها، وزن سنگین انها است، به همین خاطر از سقوط گیاه جلوگیری می‌کند. خرید گلدان سرامیکی برای گیاهان گرمسیری بسیار عالی است. به خاطر وزن سنگین این گلدان‌ها، معمولاً از آنها برای نگهداری گیاهان آپارتمانی بزرگ استفاده نمی‌شود. قیمت گلدان سرامیکی گران است و این می‌تواند یکی از معایب آن در نظر گرفته‌شود.

 

گلدان سفالی: این گلدان‌هادر شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تهیه می‌شوند. بنابراین به راحتی می‌توانید گزینه مورد نیاز خود را پیدا کنید. خرید گلدان سفالی برای گیاهان اپارتمانی بسیار رایج است. رنگ خاکی و مایل به قرمز گلدان سفالی به خوبی با زیبایی گیاهان سازگار است. از لحاظ وزن بسیار سنگین هستند. همچنین در دماهای بالا در معرض یخ‌زدگی و شکستن قرار دارند.

نکات خرید گلدان مناسب

  •   در هنگام خرید گلدان، اندازه ان را متناسب با نوع گیاه و رشد گیاه انتخاب کنید. اگر اندازه گلدان برای گیاه کوچک باشد، ریشه‌ها در کف گلدان به هم می‌رسند و این باعث خشک شدن خاک می‌شود. در صورتی که اندازه گلدان برای گیاه بزرگ باشد، زهکشی به خوبی انجام نمی‌شود و به خاطر جمع شدن آب در کف گلدان، پوسیدگی ریشه اتفاق می‌افتد.
  • انتخاب اندازه ارتفاع و عرض گلدان بهتر است با توجه به ریشه گیاهان انتخاب شود. گلدان‌های باریک و بلند برای گیاهانی که ریشه بلند و رو به پایین دارند، مناسب است. در حالی که برای گیاهان با ریشه‌های پهن و کوتاه، باید به فکر خرید گلدان عریض باشید.
  •   در هنگام خرید گلدان، حتما به کف آن نگاه کنید. گلدان مناسب باید دارای حفره باشد. سوراخ‌های کف برای زهکشی مناسب هستند و بر رشد و شادابی گیاه تاثیر مثبت می‌گذارند.
  •  چنان‌چه قصد دارید از گیاه مورد علاقه خود در حیاط نگهداری کنید، گلدان‌های سنگین به خاطر استقامت در برابر نیروی باد مناسب‌تر هستند.

قیمت گلدان

قیمت گلدان، یکی دیگر از مواردی است که در هنگام خرید گلدان بهتر است مورد توجه قرار بگیرید. شما براساس بودجه و نوع گیاهی که قرار است در گلدان کاشت شود، باید گلدان مناسب انتخاب کنید. عوامل زیادی بر قیمت گلدان تاثیر دارند. جنس گلدان، مهم‌ترین آنها است. قیمت گلدان پلاستیکی از قیمت گلدان سفالی ارزان‌تر است. در حالی که قیمت گلدان سفالی از قیمت گلدان سرامیکی ارزان‌تر است. علاوه‌بر این مورد، اندازه و شکل گلدان در قیمت آن نیز موثر هستند. هر چه اندازه گلدان بزرگتر باشد، مسلماً قیمت خرید گلدان بیشتر خواهد بود.

حال که با خواندن این مطلب اطلاعات کافی برای انتخاب گلدان مناسب کسب کردید، با خیال راحت وارد سایت خونه شو شوید و از میان زیباترین و متنوع‌ترین مدل‌ها، گلدان مناسب خود را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code